Media Releases

  • Primary School Sports Champions vie for Atlantic YES Awards


    The top male and female primary school athletes for 2017 in cricket, football, track and field, swimming and triathlon will be announced next Wednesday (March 14) at the Hilton Trinidad during the fourth annual AtlanticYouth Excellence in Sport (YES) Awards.


    Created by Atlantic in 2015, the YES Awards have become a highly anticipated event on the national youth calendar, showcasing the high level of sporting talent which emerges from the five sporting leagues that partner with Atlantic at the primary school level. The top teams in these sports as well as leading coaches and accomplished administrators will also be recognized at the prestigious event.


    Camille Salandy, Manager – Sustainability and Corporate Communications, Atlantic, said “The YES Awards reaffirm Atlantic’s commitment to youth development through sport.  We want to encourage the students to be the best they can be and develop their potential to excel in sports and every area of their lives.”


    Salandy added that all the nominees were passionate about excellence, a hallmark characteristic that had inspired Atlantic to create the YES Awards.  “Excellence is the result of several important values working together, values that the next generation will need to be successful,” Salandy said.  “Whether or not they walk away winners, all our students, coaches and administrators are heroes to us.”


    The 2017 Atlantic YES Award Nominees are:


    Youth Champion 2017 – Male

    · Nick Anderson Ramlal (Montrose Government Primary School) - cricket

    · Lindell Sween (La Pastora Government Primary) - football

    · Andre Sandy (Point Fortin RC) - swimming

    · Imanni Matthew (Toco RC) – track and field

    · James Castagne-Hay (St. Andrew’s Private School) - triathlon



    Youth Champion 2017 - Female

    · Aby Bandoo (Bonne Aventure Presbyterian) - cricket

    · J’Eleisha Alexander (Scarborough RC) -  football

    · Amelia Rajack (St Peter’s Private Primary) - swimming

    · Christie Marie Maraj (Pine Haven Seventh Day Adventist School) – track and field

    · Makaira Wallace (Dunross Preparatory School) -  triathlon


    Team of the Year 2017

    · Holistic Primary School - triathlon

    · Vessigny Secondary Swim Team - swimming

    · Port of Spain and Environs– track and field


    Coach of the Year 2017

    · Angelo Clark (Dunross Preparatory School) – triathlon

    · Billy Furlong (Montrose Government) - cricket

    · Kelvin Nancoo (St Michael’s School for Boys) – track and field


    Administrator of the Year 2017

    · Kenneth Samuel (Bamboo Government School) - cricket

    · Karen Araujo (Trinidad and Tobago Triathlon Federation) - triathlon

    · Gregory Johnson (Petit Valley Boys RC) - football